Ergonomia w Twoim miejscu pracy

Celem ergonomii jest dostosowanie stanowiska pracy do specyfikacji wykonywanego zawodu przez stworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków pracy. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu biura możliwe jest uzyskanie maksymalnej wydajności pracy przy jednoczesnym niwelowaniu negatywnych dla zdrowia skutków pozostawania przez dłuższy czas w jednej pozycji.

Ergonomiczne wyposażenie takie jak biurka z regulacją wysokości, obrotowe uchwyty do monitorów, odpowiednie fotele biurowe czy też maty antyzmęczeniowe pozwalają dopasować przestrzeń roboczą każdego z pracowników gwarantując im odpowiednią higienę pracy. Takie stanowiska pracy stanowią idealne połączenie ludzi z technologią zwiększając nie tylko komfort ale i bezpieczeństwo w każdej firmie.

Ergonomia pracy w biurze

Nie wszyscy przykładają dostateczną wagę do faktu, iż długi czas spędzony przed komputerem w pozycji siedzącej może niekorzystnie wpływać na nasz organizm, a zwłaszcza na jego układ mięśniowo-szkieletowy. Niewłaściwa pozycja ciała skutkuje często bólami pleców, karku, czy też nadgarstków. Lekceważone lub nieleczone schorzenia tego typu mogą prowadzić do patologicznych zmian w obrębie kręgosłupa lub nawet trwałych uszkodzeń narządu ruchu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dostosowanie stanowiska oraz warunków pracy z komputerem do naszych indywidualnych potrzeb.

Typowe dolegliwości choroby pracy biurowej
Typowe dolegliwości pracowników biurowych

Właściwa pozycja ciała

Pozycja naszego ciała podczas pracy z komputerem powinna być możliwie najbardziej zbliżona do naturalnej. Zaleca się, aby stawy kończyn górnych, dolnych oraz tułów były ustawione pod kątem 90° lub nieznacznie większym. Zasada ta nie tyczy się głowy, którą powinniśmy trzymać lekko pochyloną do przodu. Stopy powinny znajdować się na podłodze lub podnóżku, pod kolanami nie powinniśmy czuć ucisku od krawędzi siedziska.

Prawidłowa pozycja ciała do pracy biurowej przy komputerze
Prawidłowa pozycja ciała do pracy przy biurku

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas urządzania stanowiska pracy z komputerem jest zbyt wysoko ustawiony monitor. Większość z nas uważa, że jego środek powinien znajdować się na wysokości naszego wzroku. Niestety nie jest to zgodne z prawdą. Naturalny sposób trzymania głowy przez człowieka to lekkie pochylenie jej ku dołowi. Tak dzieje się na przykład podczas czytania książki – nasz wzrok kierowany jest w takiej sytuacji w sposób naturalny ku dołowi. Patrzenie „na wprost” skutkuje często bólem karku wywołanym długotrwałymi napięciami mięśni w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Biurko to podstawowy element wyposażenia biura, który wpływa, a właściwie decyduje o komforcie pracy lub o jego braku. Ergonomiczne biurko to takie, które jest maksymalnie dostosowane do naszych potrzeb – zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Jego właściwa konstrukcja, a także możliwość dowolnego ustawiania to niezwykle ważne czynniki warunkujące jakość użytkowania, a także ochronę przed wieloma dolegliwościami, które często dotykają pracowników biurowych.


Nowoczesne meble biurowe powinny być dopasowane do różnorodnych potrzeb pracowników, bowiem ergonomia wywiera wyraźny wpływ na efektywność naszej pracy. W przypadku mebli tego rodzaju ważny jest m.in. rozmiar blatu. Jego powierzchnia powinna być na tyle duża, aby można było komfortowo wykonywać swoje obowiązki, mając przy tym swobodny dostęp do najważniejszych urządzeń biurowych oraz możliwość instalowania opcjonalnych akcesoriów. Przyjmuje się, że optymalny wymiar blatu biurka to 140~160cm szerokości i 70~80cm głębokości. Kolejny aspekt to dostosowanie wysokości mebla do wzrostu, postury oraz siedzącej lub stojącej pozycji pracownika. Tu idealnie sprawdzą się rozwiązania z elektryczna regulacją wysokości. Pod biurkiem warto umieścić podnóżek, którego obecność będzie równoznaczna ze zmniejszeniem obciążenia kolan.

Poprawne trzymanie dłoni na klawiaturze

Klawiatura powinna znajdować się w odległości ok 10 cm od krawędzi biurka w pozycji do niej równoległej. Podczas pisania w żadnym wypadku nie powinniśmy wykrzywiać nadgarstka do góry ani na boki. Ręce powinny być tak ułożone w taki sposób, aby stanowiły przedłużenie przedramion – utrzymane pod kątem około 180°.

Poprawne trzymanie myszki komputerowe

Mysz komputerowa powinna zostać odpowiednio dobrana pod względem wielkości oraz dopasowania do kształtu dłoni. Powinniśmy umieścić ją możliwie blisko klawiatury, tak aby można nią było wygodnie operować zgiętym ramieniem. Dłoń powinna stanowić przedłużenie ramienia. Ważną rolę odgrywa tu również ergonomiczna podkładka wyposażona w żelową podpórkę pod nadgarstek, która w naturalny sposób wymuszać będzie właściwe ułożenie dłoni względem przedramienia.

Krzesło jest niezwykle ważnym elementem stanowiska komputerowego mogącym znacznie wpływać na obciążenie naszego układu mięśniowo-szkieletowego, ze względu na największą powierzchnię kontaktu z ciałem. Dlatego tak istotne jest jego właściwy dobór oraz wyregulowanie – jedynie wtedy jesteśmy w stanie zachować właściwą postawę ciała przy wykonywaniu pracy siedzącej. Krzesło przeznaczone do pracy przed komputerem powinno mieć możliwość regulacji:

  • wysokości i kąta pochylenia płyty siedziska,
  • wysokości i kąta pochylenia oparcia,
  • wysokości podłokietników,
  • głębokości „wybrzuszenia” odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • odległości pomiędzy podłokietnikami.
Regulacja fotela biurowego w celu dostosowania pozycji ciała do pracy przy biurku.

Aby dostosować krzesło do własnych potrzeb należy postępować w następujący sposób:

  • wyregulować wysokość krzesła tak, aby pod czas siedzenia staw łokciowy znajdował się na wysokości blatu biurka lub klawiatury. Ramię powinno być ułożone wzdłuż tułowia, a tułów powinien być wyprostowany,
  • wyregulować wysokość i kąt pochylenia oparcia tak, aby wybrzuszenie w oparciu było dopasowane do naturalnego wygięcia kręgosłupa w części lędźwiowej, tułów powinien być wyprostowany lub nieznacznie odchylony do tyłu (10°~15°),
  • wyregulować wysokość podłokietników tak, aby swobodnie podpierały łokcie/przedramiona.